Easter Concerts
Saturday March 15 – 8.30 p.m.
Church Madonna di Campagna – Verbania
STABAT MATER DOLOROSA
Boccherini
Monica Piccinini, soprano
Brixia Musicalis
|
|
SaturdayMarch22 - 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
IUXTA CRUCEM LACRIMOSA
Haydn
Anna Simboli, Silvia Regazzo,
Makoto Sakurada, Sergio Foresti
Orchestra Atalanta Fugiens
Ars Cantica Choir
Vanni Moretto, conductor
|
Spring Concerts
Friday May 2 – 4.00 p.m.
Villa San Remigio - Exedra – Verbania
IL FUOCO, IL CERCHIO, L'OBLIO
Tarantellas, laments and lullabies
of Italian and Spanish Baroque
Theatrum Instrumentorum
Aleksandar Sasha Karlic, conductor
|
|
SaturdayMay 3 – 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
CITY LIGHTS
Filarmonica '900 del Teatro Regio
di Torino
Timothy Brock, conductor
|
SaturdayMay 10– 3.00 p.m.
Villa Pallavicino – Stresa
EVERLASTING
Bizet, Mascagni, Verdi, Puccini, Bernstein, Rota, Morricone
Quintetto dell'Opera di Milano
|
|
Sunday May 11 – 4.00 and 6.00
Steamship Piemonte
BETWEEN THE WARS
Salonschleicher
|
Musical Meditations
Friday August 1 – 8.30 p.m.
Hermitage Santa Caterina del
Sasso – Leggiuno
SUITE FOR CELLO SOLO
by J.S. Bach
Daniel Müller-Schott, cello
|
|
SaturdayAugust 2 – 8.30 p.m.
Hermitage Santa Caterina del Sasso – Leggiuno
SUITE FOR CELLO SOLO
by J.S. Bach
Daniel Müller-Schott, cello |
Sunday August 3 – 8.30 p.m.
Chiesa Vecchia – Belgirate
END OF CENTURY
Mozart, Haydn, Beethoven
Sonatori de la Gioiosa Marca
Gianpietro Rosato, fortepiano
Giorgio Fava, violin
Walter Vestidello, cello
|
|
Tuesday August 5 – 8.30 p.m.
Isola di S. Giulio – Lago d'Orta
AVE REGINA CAELORUM
Dufay
Singer Pur
|
Thursday August 7 – 8.30 p.m.
Sacro Monte della SS. Trinità - Ghiffa
KALEIDOSCOPE
Grieg/Ruthardt, Castiglioni, Bach/Reger, Gershwin
Roberto Prosseda & Alessandra Ammara, pianos
|
|
Friday August 8 – 8.30 p.m.
Chiesa del Crocifisso, Collegio Rosmini – Stresa
SONATAS AND PARTITAS
by J.S. Bach
Christian Tetzlaff, violin |
SaturdayAugust 9 – 8.30 p.m.
Chiesa del Crocifisso, Collegio Rosmini – Stresa
SONATAS AND PARTITAS
by J.S. Bach
Christian Tetzlaff, violin |
|
Sunday August 10 – 8.30 p.m.
Church San Vittore – Isola Pescatori
RENAISSANCE
Holborne, Bachelar, Johnson, Dowland
Paul O'Dette, lute
|
'900: shadows and lights
SaturdayAugust 23 – 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
GIANTS
Šostakovič, Beethoven
Nicola Beller Carbone, soprano
Arutjun Kotchinian, basso
Orchestra delle Settimane Musicali di Stresa
Gianandrea Noseda, conductor
|
|
Sunday August 24 - 8.30 p.m.
Villa Ponti – Arona
RUSSIAN ENCHANTMENT
Stravinskij
Fulvio Luciani, violin
Antonio Ballista, piano
|
Monday August 25 – 8.30 p.m.
Visconteo Castle – Vogogna
RHYTHM THROUGH THE TIMES
Stockhausen, Scarlatti, Reich, Grisey, Corea, Piazzolla, Wiener, Marinaro
Duo Percussion Classic
|
|
Tuesday August 26 – 8.30 p.m.
Loggia del Cashmere – Isola Madre
ZEHETMAIR TRIO*
Mozart, Reger, Bartók, Holliger, Bacewicz, Dvořák
Zehetmair Trio
* instead of Zehetmair Quartet's concert Beyond the quartet
|
Wednesday August 27 - 8.30 p.m.
Church Madonna di Campagna – Verbania
SOUL'S VOICE
Choir of King's College - Cambridge
Stephen Cleobury, conductor
|
|
Thursday August 28 – 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
MELANCHOLY SMILE
Stravinskij, Mahler
Thomas Zehetmair, violin
Sally Matthews, soprano
Orchestra delle Settimane Musicali di Stresa
Gianandrea Noseda, conductor
|
Friday August 29 – 8.30 p.m.
Auditorium La Fabbrica – Villadossola
DIALOGUES OF VIBRATIONS
Biber, Sollima, Pärt, Vivaldi/Hendrix
I violoncellisti della Scala & Giovanni Sollima
|
|
SaturdayAugust 30 - 8.00 p.m.
Congress Hall – Stresa
THE RAKE'S PROGRESS
by I. Stravinskij
semi-staged version
Andrew Kennedy, Sally Matthews,
Simone Alberghini,
Annie Vavrille, Carlo Lepore, Lorenzo Carola
Ars Cantica Choir
Marco Berrini, chorus master
Orchestra delle Settimane Musicali di Stresa
Gianandrea Noseda, conductor
|
Sunday August 31 – 8.30 p.m.
Rocca Borromeo – Angera
BIT20
Puccini, Berg, Francesconi, Sørensen, Vaage, Kagel
BIT20 Ensemble
|
|
Monday September 1 – 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
FILARMONICA DELLA SCALA
Mendelssohn, Mahler
Filarmonica della Scala
Myung-Whun Chung, conductor
|
Tuesday September 2 – 8.30 p.m.
Tapestry Hall – Isola Bella
STRING GAMES
Haydn, Korngold, Eisler, Dvořàk
Aron Quartet
|
|
Wednesday September 3 – 8.30 p.m.
Congress Hall – Stresa
ROYAL PHILHARMONIC
Sibelius, Saint-Saëns, Prokof'ev
Jean-Yves Thibaudet, piano
Royal Philharmonic Orchestra
Charles Dutoit, conductor
|
Thursday September 4 – 8.30 p.m.
Palazzina Liberty – Stresa
STRESA EARLAB
Stresa EARlab 2008 final concert Masterclass by Luca Francesconi and Irvine Arditti
Irvine Arditti, violin
BIT20 Ensemble
|
|
Friday September 5 – 8.30 p.m.
Tapestry Hall – Isola Bella
DANUBIAN ECHOES
Berg, Schubert, Liszt
Lars Vogt, piano
|
Thursday September 6 – 8.00 p.m.
Congress Hall – Stresa
LA BOHÈME
by G. Puccini
Irina Lungu, Serena Gamberoni, Tomislav Muek, Fabio Capitanucci, Massimiliano Gagliardo, Nicola Ulivieri, Matteo Peirone
Orchestra e Coro del Teatro Regio di Torino
Roberto Gabbiani, chorus master
Gianandrea Noseda, conductor
|
|
|
|